Biografia

Anna Wróbel, wiolonczelistka, kameralistka, pedagog; ur. 13 września 1981, Warszawa. W 2005 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Andrzeja Wróbla. W 2012 obroniła tytuł doktora sztuk muzycznych tamże. Jest również absolwentką Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (2011). Swoje wiolonczelowe umiejętności pogłębiała u prof. Andrzeja Orkisza, Piotra Janowskiego oraz Iwana Monighettiego. W 2007 r. uczestniczyła w kursach zorganizowanych w Caracas przez wenezuelskiego wiolonczelistę dr Williama Molinę.Po ich ukończeniu została przyjęta w poczet Latynoamerykańskiej Akademii Wiolonczelowej.

Jako solistka występowała z zespołem Camerata Vistula, z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, z Orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej i Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Polską Orkiestrą Radiową pod kierunkiem Łukasza Borowicza. Koncertowała w wielu miastach Polski, krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w Wenezueli, gdzie w 2010 r. wykonała utwór Piotra Wróbla Moliendo cafe oparty na wenezuelskich melodiach ludowych. Koncert Anny Wróbel w Caracas zaszczycił swą obecnością dr Jose Antonio Abreu, twórca wenezuelskiego systemu edukacji muzycznej „El sistema”, który pochwalił zarówno kompozycję, jak i wykonanie.

Dokonała wielu prawykonań utworów Zbigniewa Bagińskiego, Jerzego Derfla, Krzysztofa Herdzina, Benedykta Konowalskiego, Jerzego Maksymiuka, Piotra Wróbla. Również jako pierwsza od 1868 wykonała i, wraz z zespołem Camerata Vistula, nagrała dla „Pro Musica Camerata” utwór Antoniego Stolpego Scena dramatyczna (na wiolonczelę i kwintet smyczkowy). Anna Wróbel ma na swoim koncie także pierwsze współczesne wykonanie Fantazji na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną A. Stolpego, Serenady Marcelego Popławskiego na ten sam skład, jak również Suity Witolda Maliszewskiego na wiolonczelę i kwintet smyczkowy.

Anna Wróbel wraz z Polską Orkiestrą Radiową pod dyr. Łukasza Borowicza nagrała Koncert wiolonczelowy Aleksandra Kulikowskiego. Płytę wydało Polskie Radio.

W 2015 r. ukazała się płyta artystki „Choralis Passeris”, którą nagrała z zespołem Camerata Vistula. Na płycie znalazły się utwory na wiolonczelę i kwintet smyczkowy polskich kompozytorów XIX, XX i XXI w.: Karłowicza, Stolpego, Maliszewskiego, Herdzina i Wróbla.

Ostatnio Anna Wróbel nagrała płytę ze wszystkimi Kaprysami Alfredo Piattiego.

Od października 2014 r. pełni funkcję adiunkta w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *